ورود به کلاس‌ها

ویژه‌ی دانش‌جوها

Kaarnamaa Logo L.png

درس‌گفتارهای کارنما

کارنما مجموعه‌ای از کلاس‌ها را درباره‌ی جنبه‌های نظری هنر ارایه می‌کند. همه‌ی کلاس‌ها به‌صورت آن‌لاین برگزارمی‌شوند. 

سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰

زمستان ۱۴۰۰

(به‌زودی)

PAZ-Final-ُTSV 2.jpg
PST-TRN-AZD-TSV-210902 2.jpg
51187235527_ab95ec6865_k 2.jpeg

نقد هنری و نظریه‌های انتقادی

میلاد رستمی

 

مروری بر مهم‌ترین دگرگونی‌ها و روش‌شناسی‌های نقد هنری و تاریخ‌نگاری‌ هنر مدرن در ایران و جهان.

یک‌شنبه‌ها

۶ تا ۸ عصر تهران

۲:۳۰ تا ۴:۳۰ عصر لندن

۳:۳۰ تا ۵:۳۰ بعدازظهر اروپا

۹:۳۰ تا ۱۱:۳۰ صبح نیویرک

تاریخ شروع دوره: یک‌شنبه ۱۸ مهر (۱۰ اُکتبر)

جزییات بیش‌تر 

تاریخ هنر مدرن در ایران

گروهی از پژوهش‌گرهای هنر

 

مروری بینارشته‌ای و چندرسانه‌ای درباره‌ی تاریخ هنر ایران از مشروطه تا امروز با تمرکز بر  سند‌های تاریخی و فرهنگ دیداری ایران.

سه‌شنبه‌ها

۶ تا ۸ عصر تهران

۲:۳۰ تا ۴:۳۰ عصر لندن

۳:۳۰ تا ۵:۳۰ بعدازظهر اروپا

۹:۳۰ تا ۱۱:۳۰ صبح نیویرک

تاریخ شروع دوره: سه‌شنبه ۱۳ مهر (۵ اُکتبر)

جزییات بیش‌تر 
 

ثبت‌نام ترم زمستان به‌زودی آغاز می‌شود. برای قرار گرفتن در فهرست انتظار با ایمیل زیر تماس بگیرید.

هنر، تکنولُژی و نظریه‌های علمی

حسین ایالتی

 

مروری بر نقشِ محوری رسانه‌ها، ماشین‌ها، ابزارها، و ایده‌های علمی مدرن در هنر سده‌ی بیستم و بیست‌ویکم.

دوشنبه‌ها

۶ تا ۸ عصر تهران

۲:۳۰ تا ۴:۳۰ عصر لندن

۳:۳۰ تا ۵:۳۰ بعدازظهر اروپا

۹:۳۰ تا ۱۱:۳۰ صبح نیویرک

تاریخ شروع دوره: دوشنبه ۱۹ مهر (۱۱ اُکتبر)

جزییات بیش‌تر 

شیوه‌ی برگزاری

کلاس‌های این دوره

در ترم پاییز برای دوره‌های زیر دانش‌جو می‌پذیریم. 

  • تاریخ هنر مدرن در ایران، از مشروطه تا امروز

  • نقد و نظریه‌های هنر مدرن و پسامدرن، در جهان و ایران

  • هنر، تکنولُژی، و نظریه‌های علمی، از مدرنیسم تا پسااینترنت

 

به‌زودی سه درس‌گفتار تازه به برنامه‌ی آموزشی کارنما افزوده می‌شود. 

جزییات بیش‌تر درباره‌ی هریک از کلاس‌ها را در پایین صفحه ببینید.

شیوه‌ی ارایه

کلاس‌های کارنما به‌صورت آن‌لاین و از راه ویدیو کنفرانس (مایکروسافت تیمز) برپامی‌شوند. همه‌ی کلاس‌ها، هفته‌ای یک‌بار و ساعت شش به‌وقت ایران آغاز می‌شوند. پس از یک سخن‌رانیِ یک ساعته، نیم‌ساعت پایانی کلاس به بحث و گفت‌وگو درباره‌ی موضوع جلسه خواهد گذشت.  از همه‌ی دانش‌جوها انتظار می‌رود که در جریان برگزاری کلاس مشارکت فعال داشته باشند. 

پذیرش دانش جو

شما می‌توانید برای هر کلاس به‌صورت ماهانه، ترمی، یا دوره‌ی کامل سالانه ثبت‌نام کنید. برای ثبت‌نام در ایران دو گزینه وجود دارد، از روی سایت یا از اَپ بانک‌تان. برای کسانی که در خارج از ایران زندگی می‌کنند نیز امکان پرداخت از راه کردیت کارت هست.    

زمان برگزاری

تقویم آموزشی کارنما به شرح زیر است. کلاس‌ها به‌صورت دوره‌های یک‌ساله (سال تحصیلی)  و در قالب سه ترم اصلی و یک ترم تابستانی برگزار می‌شوند. هر ترم، دو مجموعه درس‌گفتار دارد. محتوای کلاس‌های کارنما تکرار نمی‌شوند. 

ترم پاییز

۱. درس‌گفتارهای مهر

۲. درس‌گفتارهای آبان

ترم زمستان

۳. درس‌گفتارهای دی

۴. درس‌گفتارهای بهمن

ترم بهار

۵. درس‌گفتارهای اُردی‌بهشت

۶. درس‌گفتارهای خرداد

ترم تابستان (در آینده اعلام خواهد شد)

۷. درس‌گفتارهای تیر

۸. درس‌گفتارهای مرداد

دانش‌جوها این گزینه را دارند که به‌صورت ماهانه ثبت‌نام کنند. 

درباره‌ی آموزش کارنما

یک چرخش آموزشی نوپدید

در دهه‌های گذشته، دگرگونی بزرگی در آموزش عالی رخ داده‌است و دانش دیگر تنها در نهادهایی سنتی چون دانشگاه تولید نمی‌شود. هرچند گرفتاری آموزش عالی در ایران، امری خاص این کشور است و نتیجه‌ی اخراج یا عدم‌ هم‌کاری با نیروهای متخصص، اما در سطح جهانی رفته‌رفته نهادهای مختلف آموزشیِ تجربه‌گرا نیز بخش نظرگیری از فرآوری اندیشه را برعهده گرفته‌اند. درس‌گفتارهای کارنما، بی‌آن‌که جاه‌طلبی جبران کاستی‌های نهاد آموزش در ایران را داشته‌ باشد، خود را هم‌گام با این چرخش آموزشی بزرگ در هنر جهانی‌شده‌ی امروز تعریف می‌کند.

دعوت به هم‌کاری

هم‌چون هر بخش دیگرِ کارنما، درهای این بخش نیز به روی آموزگارها باز است. اگر دوست دارید مجموعه‌ای از درس‌گفتارها را درباره‌ی نقد، تاریخ، و نظریه‌ی هنر در قالب یک ترم (هشت سخنرانی) یا حتا یک‌ماه (چهار سخنرانی) ارایه‌کنید، ما با کمال میل آماده‌ایم، طرح درس شما را بخوانیم و با هم‌کاری با یک‌دیگر، درس‌گفتار مورد نظر را در اختیار دانش‌جوهای کارنما بگذاریم. برای شروع این فرآیند، شرح درس خود را (۴۰۰ واژه)، به‌هم‌راه نام هر سخنرانی (سرفصل‌ها) و شرح کوتاهی درباره‌ی هر یک، برای ما بفرستید. برای آشنایی بیش‌تر، فرستادن خودزندگی‌نامه‌ی کوتاه (۲۰۰ واژه) بسیار کمک‌کننده خواهدبود.

همه‌ی درس‌گفتارهای کارنما در قالب دسته‌بندهای کلی زیر ارایه‌می‌شوند. شما می‌توانید نزدیک‌ترین رده را برای ارایه‌ی درس‌گفتار خود انتخاب کنید اما لازم نیست نام کلاس شما صددرصد منطبق با عنوان‌های زیر باشد. 

رده‌های آموزشی کارنما

پ: گرایش  

۱۱. تاریخ نقاشی، طراحی، چاپ
۱۲. تاریخ مجسمه و اینستالیشن
۱۳. تاریخ عکس
۱۴. تاریخ فیلم، ویدیو، انیمیشن 
۱۵. تاریخ اجرا، تاتر، رقص
۱۶. تاریخ هنر مفهوم‌گرا
۱۷. تاریخ هنر رسانه‌‌های دیجیتال
۱۸. تاریخ دیزاین (معماری، گرافیک، مد) 
۱۹. تاریخ هنرهای نادیداری (موسیقی، ادبیات، ...)

ت: میان‌رشته‌ای 

۲۰. تاریخ هنر و امر اجتماعی 
۲۱. تاریخ هنر و فرهنگ دیداری
۲۲. تاریخ هنر و امر جنسی
۲۳. تاریخ هنر و علم
۲۴. تاریخ هنر و قومیت
۲۵. تاریخ هنر و اقتصاد 
۲۶. تاریخ هنر و روان‌کاوی

الف: هسته

۱. تاریخ هنر اروپا و امریکا

۲. تاریخ هنر آسیا، امریکای لاتین، و آفریقا

۳. تاریخ هنر ایران

۴. تاریخ هنر سده‌ی ۲۱

۵. تاریخ هنر سده‌ی ۲۰

۶. تاریخ هنر سده‌ی ۱۹

۷. تاریخ هنر مدرن

ب: روش

۸. تاریخ نقد و تاریخ‌نگاری هنر

۹. تاریخ زیباشناسی و نظریه‌‌ی هنر

۱۰. تاریخ نهادی هنر

Kaarnamaa Back.jpg

درس‌گفتارها تازه‌ترین تلاش کارنما برای پاسخ‌دادن به نیازهای فکری و نظری هنر امروز ایران است. در این مجموعه کلاس‌ها، آموزگارهای کارنما می‌کوشند شماری از مهم‌ترین موضوع‌های تاریخ هنر مدرن و معاصر را در قالب درس‌گفتارهایی پایه‌ای و روش‌مند ارایه‌کنند. همه‌ی دوره‌ها با برنامه‌ی درسی به‌دقت طراحی‌شده، مجموعه‌ی کامل‌ مقاله‌ها و منابع، و در قالب ترکیبی از سخنرانی و سمینار ارایه‌می‌شوند. هدف نخستِ همه‌ی دوره‌ها آن است که شرکت‌کننده‌ها درکی درست و فراگیر از مبانی تاریخ و نظریه‌های هنر به‌دست بیاورند. 

امکان‌های  آموزش دیجیتال، بستری برای تماس  فراهم می‌کنند.

کارنما پدیده‌ای دیجیتال است و می‌کوشد از همه‌ی ابزارهای آن‌لاین سود ببرد تا مرزهای بین درون و بیرون را کم‌رنگ‌کند. به همین دلیل، شاید این نخستین بار باشد که کلاس‌های کارنما بدل به فضایی برای تماس دانش‌جوها، هنرجوها، و اندیش‌گرهای فارسی‌زبان در تمام دنیا می‌شوند. درس‌گفتارهای کارنما از تهران، لندن، و نیویرک ارایه شده و امکان ثبت‌نام و پذیرش برای همه در داخل و خارج از ایران وجود دارد. 

با ثبت‌نام در کلاس‌ها، همه‌ی دانش‌جوها به بایگانی کارنما، شامل صدها مقاله درباره‌ی جنبه‌های مختلف هنر مدرن و معاصر جهان دست‌رسی خواهند داشت.

یکی از مهم‌ترین هدف‌های کلاس‌های کارنما آموزش مبانی نظری و تاریخی هنر است اما درس‌گفتارها می‌توانند بخشی از محیط یا اکوسیستمی پژوهشی‌ تلقی شوند که هدف آن ایجاد دگرگونی ساختاری در نقد، نظریه، و تاریخ‌نگاری هنر ایران از راه پرورش حرفه‌ای کسانی‌ست که به اندیشدن و نوشتن درباره‌ی هنر علاقه دارند.

کارنما یک اِکوسیستم فکری‌ درباره‌ی نقد، نظریه، و تاریخ هنر است.

گام نخست برای برخورد حرفه‌ای با  جنبه‌ی تئوریک هنر

از آن‌جا که کارنما پیش از هر چیز یک نهاد پژوهشی‌ در زمینه‌ی تاریخ و نظریه‌ی هنر امروز جهان است، می‌کوشیم امکان‌های زیر را برای علاقه‌مندها فراهم کنیم: 

در پایان دوره، امکان ادامه‌ی هم‌کاری با گروه از راه نشر نقد و مقاله‌های آکادمیک در فصل‌نامه، و یا ارایه‌ی مقاله در همایش‌های بخش گفتارها وجود دارد. 

آموزگارهای کارنما می‌کوشند درصورت امکان، از راه ایجاد پیوند بین دانش‌جوها با هنرمندها، نویسنده‌ها، کتاب‌خانه‌ها، و دیگر نهادهای هنری، زمینه‌ی رشد حرفه‌ای آن‌ها را فراهم کنند. 

شرح درس

 

تاریخ هنر مدرن در ایران

از مشروطه تا امروز

گروهی از پژوهش‌گرهای هنر ایران

از مهرماه سال ۱۴۰۰، کارنما مجموعه‌ای از درس‌گفتارها را با نام «تاریخ هنر مدرن در ایران، از مشروطه تا امروز» به‌صورت آن‌لاین ارایه‌خواهد کرد تا بتواند گامی روش‌مند را برای جبران کاستی تاریخ‌نگاریِ تجربه‌ی نوگرایی در هنر ایران بردارد. در جریانِ این کلاس که نُه ماه طول می‌کشد، تاریخ رسانه‌های مختلف هنری و شیوه‌های بیان فرهنگ دیداری، از عکاسی و نقاشی گرفته تا اجرا و فیلم، بررسی شده و نسبت آن‌ها با زمینه‌ی تاریخی و اجتماعیِ ملی و تراملی، از خیزش گفتارِ دمکراسی در ایران تا جهانی‌شدن، تحلیل‌می‌شود.

در این دوره، افزون بر گروه آموزشی کارنما، رها خادمی، میلاد رستمی، حسین ایالتی، و علی رضا صحاف زاده، شماری از پژوهش‌گرها، تاریخ‌نگارها، و اندیش‌گرهای هنر ایران چون سوسن بابایی، فائقه بقراطی، پوریا جهانشاد، رضا شیخ، نسترن صارمی، مهران مهاجر، محمدرضا میرزایی، در میان دیگران، به ارایه‌ی درس‌گفتاری در زمینه‌ی تخصص‌ خود خواهند پرداخت. دوره‌ی کامل درس‌گفتار «تاریخ هنر مدرن در ایران، از مشروطه تا امروز» از پاییز ۱۴۰۰ تا بهار ۱۴۰۱ در قالب سه ترمِ دو ماهه در روز سه‌شنبه‌‌ی هر هفته، ساعت ۶ عصر تهران به‌صورت آن‌لاین برگزار خواهدشد.

 

هنر، تکنولُژی، و نظریه‌های علمی: 

از مدرنیسم تا پسااینترنت

حسین ایالتی

 

مجموعه‌ درس‌گفتارهای «هنر، تکنولُژی، و نظریه‌های علمی» می‌کوشد تا نقشِ محوری رسانه‌ها، ماشین‌ها، ابزارها، و ایده‌های علمی مدرن را در هنر سده‌ی بیستم و بیست‌ویکم مرور کند. از اختراع سینما تا کامپیوتر، و از دوربین‌های مداربسته تا درُن‌ها، هنر همواره پذیرای تکنولُژی‌های مدرن بوده است اما تنها چند سال است که این تجربه‌گری‌ها در مرکز توجه تاریخ و نظریه‌ی هنر قرار گرفته‌اند. در این دوره تلاش می‌کنیم تا جریان‌های اصلی‌ هنر مدرن هم‌چون دادا، هنر مفهومی، و هنر دیجیتال را از دریچه‌ی رابطه‌ی آن‌ها با نظریه‌های علمی و پیش‌رفت تکنولژی واکاوی کنیم؛ چه آن‌جا که تکنولژی در نقش رسانه‌‌ای هنری به‌کار رفته است و چه در جایی‌که هنرمندها به دگرگونی جهان به واسطه‌ی تکنولژی واکنش نشان داده‌اند.

 

نقد هنری و نظریه‌های انتقادی در جهان و ایران

میلاد رستمی

 

مجموعه درس‌گفتارهای «نقد هنری و نظریه‌های انتقادی در جهان و ایران» مروری‌ست بر مهم‌ترین دگرگونی‌ها و روش‌شناسی نقد هنری و تاریخ‌نگاری‌ هنر مدرن و پسامدرن، با تکیه بر شماری از متن‌ها و نظریه‌‌پردازهای کلیدی این زمینه‌ها. هدف اصلی دوره، آشنایی با جریان‌ها نقد هنری‌ست که در مسیر مدرنیسم سویه‌ی نظری هنر و ادبیات انتقادی آن‌را شکل داده‌اند. هم‌چنین در این دوره به نقد هنری در ایران نیز می‌پردازیم و با خواندن و بحث بر سر منتقدهای هنری برجسته‌ی جریان هنر نوگرای ایران، می‌کوشیم نگاهی به سویه‌ی نظری هنر در ایران داشته باشیم. هم‌چنین، در این دوره با بررسی شماری از رویکردهای نقد هنری امروز امکان استفاده‌ی عملی از این دیدگاه‌های تئوریک را برای واکاوی، تفسیر، و ارزیابی تصویر فراهم کنیم. در پایان، شیوه‌های مختلف نوشتن درباره‌ی هنر در بستری کارگاهی در کانون توجه کلاس قرارخواهد گرفت.

درس‌گفتارهای پیشین کارنما

تاریخ هنر امریکا

علی رضا صحاف زاده

 

مجموعه‌ درس‌گفتارهای «تاریخ هنر امریکا»، مروری دارد بر هنر ایالات متحد از پایان سده‌ی هژدهم تا امروز و می‌کوشد پیوندهای بین هنر و جامعه‌ی این کشور را از منظری تاریخی درک کند. در این مجموعه از سخنرانی‌ها، هنرِ نخستین جمهوری دمُکراتیکِ مدرن و چالش‌های پرشمار آن، از جنگ داخلی گرفته تا بحران اقتصادی دهه‌ی سی، جنگ سرد، جهان‌گری، و نسبت آن‌ها با مدرنیسم و پست‌مدرنیسم سنجیده‌می‌شود. در پایان این مجموعه از درس‌گفتارها، می‌توانیم امکان‌ها و محدودیت‌های تحلیل هنر یک کشور در چارچوب ملی را در گفتار هنر تراملی امروز بسنجیم.  

هنر و نظریه‌های رسانه

پرنیان فردوسی

هدف درس‌گفتارهای «هنر و نظریه‌های رسانه»، درک ‌«هنر رسانه‌‌ای نو» از جای‌گاه اندیشه‌های علوم ارتباطات و پژوهش‌های فرهنگی‌ست. پیش‌رفت‌های تکنولُژی‌‌ از نیمه‌ی سده‌ی بیستم امکانات بیانی تازه‌ای را به هنر افزوده است و این سبب شده تا شاخه‌ای مجزا به نام «هنر رسانه‌ای» شکل بگیرد. در این مجموعه درس‌گفتار، امکانات رسانه‌‌ای هنر را با در نظرگرفتن ویژگی‌های رسانه هم‌چون میان‌کنشی (تعاملی) و زمان‌مند بودن، و در شاخه‌هایی از هنر چون عکاسی، ویدیو، ساوند، و تصویر دیجیتال مرور خواهیم کرد.

کنش اجتماعی در هنر امروز

نسترن صارمی

مجموعه درس‌گفتارهای «کنش اجتماعی در هنر امروز» به رابطه‌ی هنر با جامعه و امر اجتماعی از نیمه‌ی سده‌ی بیستم تا امروز می‌پردازد. میراث دادا و فوتوریسم نسبت هنر با زندگی روزمره و کردار اجتماعی را دگرگون کرد و از ابتدای دهه­‌ی ۱۹۶۰ میلادی جریان‌هایی چون فلوکسوس و هپنینگ با شتاب و ریتمی تازه­ نسبت هنر و جامعه را به مرکز توجه آوردند. اما هنر  اجتماعی از آن سال‌ها تا به امروز کثرت­، تنوع، و دامنه­‌ی بیش‌تری یافته است و عنوان‌هایی تازه نیز برای نام­‌گذاری این کردارها پیش‌نهاد شده‌­اند: هنر متعهد به اجتماع، هنر مداخله‌­گر، هنر مشارکتی، هنر اجتماع­‌محور، و مانند این‌ها، نمونه‌هایی‌‌اند که برخی از نظریه‌­پردازها از آن‌ها زیر نام کلی‌­تر «چرخش اجتماعی» یاد می‌­کنند. در این ترم از سرگذشت و زمینه­‌ی تاریخی ظهور این جریان‌ها خواهیم گفت و با به بحث گذاشتن روی‌کردهای متفاوت به کنش اجتماعی در هنر، امکان‌­ها، کثرت‌­ها، و تعارض­‌های این جریان‌های هنری را مرور خواهیم کرد.

 

اگر پرسشی در این‌باره دارید، با ما تماس بگیرید

سپاس، پیام شما فرستاده شد

تلفن کارنما

۰۹۰۵ ۸۷۲ ۹۹ ۵۹

ایمیل

tamaas@kaarnamaa.com

© 2012 - 2021 by Kaarnamaa + Accent Wall

هرگونه استفاده از محتوای منتشر شده در کارنما،

تنها با اجازه‌ی نوشتاری ناشر ممکن است.