ورود به کلاس‌ها

صفحه‌ی دانش‌جوها

Kaarnamaa Logo L.png

درس‌گفتارهای کارنما

کارنما مجموعه‌ای از کلاس‌ها را درباره‌ی جنبه‌های نظری هنر ارایه می‌کند. همه‌ی کلاس‌ها به‌صورت آن‌لاین برگزارمی‌شوند. 

سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰

زمستان ۱۴۰۰

آغاز کلاس‌ها

ثبت‌نام ترم زمستان به‌زودی به پایان می‌رسد

Courbet-1.jpg

نقاشی مدرن اروپا در سده‌ی نوزدهم

محمدرضا میرزایی

 

مروری بر زمینه‌های شکل‌گیری و ویژگی‌های نقاشی مدرن در اروپا در سده‌ی نوزدهم تا امپرسیونیسم و پساامپرسیونیسم.
 

دوشنبه‌ها ۹ تا ۱۰:۳۰ شب تهران

تاریخ شروع: دوشنبه ۲۰ دی (۱۰ ژانویه)

جزییات بیش‌تر

PST-TRN-AZD-TSV-210902 2.jpg

تاریخ هنر مدرن در ایران

گروهی از پژوهش‌گرهای هنر

 

مروری بینارشته‌ای و چندرسانه‌ای درباره‌ی تاریخ هنر ایران در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ خورشیدی با تمرکز بر سند‌های تاریخی و فرهنگ دیداری ایران.

سه‌شنبه‌ها ۶ تا ۸ عصر تهران

تاریخ شروع: سه‌شنبه ۱۴ دی (۴ ژانویه)

جزییات بیش‌تر

ثبت‌نام به پایان رسیده است

master-pnp-highsm-58200-58242u.jpeg

مبانی نظری بدن در هنر امروز

کامنوش خسروانی

مروری بر مهم‌ترین نظریه‌های هم‌پیوند با بدن در هنر سده‌ی بیستم و بیست‌و‌یکم جهان با روی‌کردی میان‌رشته‌ای.

چهارشنبه‌ها ۶ تا ۸ عصر تهران

تاریخ شروع: چهارشنبه ۱۵ دی (۵ ژانویه)

جزییات بیش‌تر 

ثبت‌نام به پایان رسیده است

NQD-02.jpg

نقد هنری و نظریه‌های انتقادی

میلاد رستمی

 

مروری بر مهم‌ترین دگرگونی‌ها و روش‌شناسی‌های نقد هنری و تاریخ‌نگاری‌ هنر مدرن در ایران و جهان.

شنبه‌ها ۶ تا ۸ عصر تهران

تاریخ شروع: شنبه ۱۸ دی (۸ ژانویه)

جزییات بیش‌تر 

la_jetee.jpeg

مستندنگاری و تخیل  انتقادی

پوریا جهانشاد

بازخوانی انتقادی و باز اندیشی گرایش‌ها و مفهوم‌های مسلط در مستندنگاری از نیمه‌ی سده‌ی بیستم تا امروز.

یک‌شنبه‌ها ۶ تا ۸ عصر تهران

تاریخ شروع: یک‌شنبه ۲۶ دی (۱۶ ژانویه)

جزییات بیش‌تر 

51187235527_ab95ec6865_k 2.jpeg

هنر، تکنولُژی و نظریه‌های علمی

حسین ایالتی

 

مروری بر نقشِ محوری رسانه‌ها، ماشین‌ها، ابزارها، و ایده‌های علمی مدرن در هنر سده‌ی بیستم و بیست‌ویکم.

دوشنبه‌ها ۶ تا ۸ عصر تهران

تاریخ شروع: دوشنبه ۲۰ دی (۱۰ ژانویه)

جزییات بیش‌تر 

شیوه‌ی برگزاری

کلاس‌های این دوره

در ترم زمستان ۱۴۰۰ برای دوره‌های زیر دانش‌جو می‌پذیریم. 

  • تاریخ هنر مدرن در ایران، از مشروطه تا امروز

  • نقاشی مدرن اروپا در سده‌ی نوزدهم

  • مبانی نظری بدن در هنر سده‌ی بیستم و امروز

  • مستندنگاری و تخیل انتقادی: گذر واقعیت از فلسفه به سیاست

  • نقد و نظریه‌های هنر مدرن و پسامدرن، در جهان و ایران

  • هنر، تکنولُژی، و نظریه‌های علمی، از مدرنیسم تا پسااینترنت

 

جزییات بیش‌تر درباره‌ی هریک از کلاس‌ها در پایین این صفحه قرار دارد.

 

شیوه‌ی ارایه

کلاس‌های کارنما به‌صورت آن‌لاین و از راه ویدیو کنفرانس (مایکروسافت تیمز) برپامی‌شوند. همه‌ی کلاس‌ها، هفته‌ای یک‌بار و اغلب ساعت شش به‌وقت ایران آغاز می‌شوند. پس از یک سخن‌رانیِ یک ساعته، نیم‌ساعت پایانی کلاس به بحث و گفت‌وگو درباره‌ی موضوع جلسه خواهد گذشت.  از همه‌ی دانش‌جوها انتظار می‌رود که در جریان برگزاری کلاس مشارکت فعال داشته باشند. 

پذیرش دانش جو

شما می‌توانید برای هر کلاس به‌صورت ماهانه، ترمی، یا دوره‌ی کامل سالانه ثبت‌نام کنید. برای ثبت‌نام در ایران دو گزینه وجود دارد، از روی سایت یا از اَپ بانک‌تان. برای کسانی که در خارج از ایران زندگی می‌کنند نیز امکان پرداخت از راه کردیت کارت هست.    

زمان برگزاری

تقویم آموزشی کارنما به شرح زیر است. کلاس‌ها به‌صورت دوره‌های یک‌ساله (سال تحصیلی)  و در قالب سه ترم اصلی و یک ترم تابستانی برگزار می‌شوند. هرچند دوره‌ها تکرارمی‌شوند اما محتوای کلاس‌های کارنما تکرار نمی‌شوند.

ترم پاییز

۱. درس‌گفتارهای مهر

۲. درس‌گفتارهای آبان

ترم زمستان | شروع کلاس‌ها، به‌زودی: پایان ثبت‌نام

۳. درس‌گفتارهای دی

۴. درس‌گفتارهای بهمن

ترم بهار

۵. درس‌گفتارهای اُردی‌بهشت

۶. درس‌گفتارهای خرداد

ترم تابستان (در آینده اعلام خواهد شد)

۷. درس‌گفتارهای تیر

۸. درس‌گفتارهای مرداد

برای مطالعه‌ی شرایط شرکت در کلاس‌ها به این‌جا بروید.

درباره‌ی برنامه‌ی  آموزشی کارنما

یک چرخش آموزشی 

در دهه‌های گذشته، دگرگونی بزرگی در آموزش عالی رخ داده‌است و دانش دیگر تنها در نهادهایی سنتی چون دانشگاه تولید نمی‌شود. هرچند گرفتاری آموزش عالی در ایران، امری خاص این کشور است و نتیجه‌ی اخراج یا عدم‌ هم‌کاری با نیروهای متخصص، اما در سطح جهانی رفته‌رفته نهادهای مختلف آموزشیِ تجربه‌گرا نیز بخش نظرگیری از فرآوری اندیشه را برعهده گرفته‌اند. درس‌گفتارهای کارنما، بی‌آن‌که جاه‌طلبی جبران کاستی‌های نهاد آموزش در ایران را داشته‌ باشد، خود را هم‌گام با این چرخش آموزشی بزرگ در هنر جهانی‌شده‌ی امروز تعریف می‌کند.

دعوت به هم‌کاری

هم‌چون هر بخش دیگرِ کارنما، درهای این بخش نیز به روی آموزگارها باز است. اگر دوست دارید مجموعه‌ای از درس‌گفتارها را درباره‌ی نقد، تاریخ، و نظریه‌ی هنر در قالب یک ترم (هشت سخنرانی) یا حتا یک‌ماه (چهار سخنرانی) ارایه‌کنید، ما با کمال میل آماده‌ایم، طرح درس شما را بخوانیم و با هم‌کاری با یک‌دیگر، درس‌گفتار مورد نظر را در اختیار دانش‌جوهای کارنما بگذاریم. برای شروع این فرآیند، شرح درس خود را (۴۰۰ واژه)، به‌هم‌راه نام هر سخنرانی (سرفصل‌ها) و شرح کوتاهی درباره‌ی هر یک، برای ما بفرستید. برای آشنایی بیش‌تر، فرستادن خودزندگی‌نامه‌ی کوتاه (۲۰۰ واژه) بسیار کمک‌کننده خواهدبود.

همه‌ی درس‌گفتارهای کارنما در قالب دسته‌بندهای کلی زیر ارایه‌می‌شوند. شما می‌توانید نزدیک‌ترین رده را برای ارایه‌ی درس‌گفتار خود انتخاب کنید اما لازم نیست نام کلاس شما صددرصد منطبق با عنوان‌های زیر باشد. 

رده‌های آموزشی کارنما

پ: گرایش  

۱۱. تاریخ نقاشی، طراحی، چاپ
۱۲. تاریخ مجسمه و اینستالیشن
۱۳. تاریخ عکس
۱۴. تاریخ فیلم، ویدیو، انیمیشن 
۱۵. تاریخ اجرا، تاتر، رقص
۱۶. تاریخ هنر مفهوم‌گرا
۱۷. تاریخ هنر رسانه‌‌های دیجیتال
۱۸. تاریخ دیزاین (معماری، گرافیک، مد) 
۱۹. تاریخ هنرهای نادیداری (موسیقی، ادبیات، ...)

ت: میان‌رشته‌ای 

۲۰. تاریخ هنر و امر اجتماعی 
۲۱. تاریخ هنر و فرهنگ دیداری
۲۲. تاریخ هنر و امر جنسی
۲۳. تاریخ هنر و علم
۲۴. تاریخ هنر و قومیت
۲۵. تاریخ هنر و اقتصاد 
۲۶. تاریخ هنر و روان‌کاوی

الف: هسته

۱. تاریخ هنر اروپا و امریکا

۲. تاریخ هنر آسیا، امریکای لاتین، و آفریقا

۳. تاریخ هنر ایران

۴. تاریخ هنر سده‌ی ۲۱

۵. تاریخ هنر سده‌ی ۲۰

۶. تاریخ هنر سده‌ی ۱۹

۷. تاریخ هنر مدرن

ب: روش

۸. تاریخ نقد و تاریخ‌نگاری هنر

۹. تاریخ زیباشناسی و نظریه‌‌ی هنر

۱۰. تاریخ نهادی هنر

Kaarnamaa Back.jpg

درس‌گفتارها تازه‌ترین تلاش کارنما برای پاسخ‌دادن به نیازهای فکری و نظری هنر امروز ایران است. در این مجموعه کلاس‌ها، آموزگارهای کارنما می‌کوشند شماری از مهم‌ترین موضوع‌های تاریخ هنر مدرن و معاصر را در قالب درس‌گفتارهایی پایه‌ای و روش‌مند ارایه‌کنند. همه‌ی دوره‌ها با برنامه‌ی درسی به‌دقت طراحی‌شده، مجموعه‌ی کامل‌ مقاله‌ها و منابع، و در قالب ترکیبی از سخنرانی و سمینار ارایه‌می‌شوند. هدف نخستِ همه‌ی دوره‌ها آن است که شرکت‌کننده‌ها درکی درست و فراگیر از مبانی تاریخ و نظریه‌های هنر به‌دست بیاورند. 

امکان‌های  آموزش دیجیتال، بستری برای تماس  فراهم می‌کنند.

کارنما پدیده‌ای دیجیتال است و می‌کوشد از همه‌ی ابزارهای آن‌لاین سود ببرد تا مرزهای بین درون و بیرون را کم‌رنگ‌کند. به همین دلیل، شاید این نخستین بار باشد که کلاس‌های کارنما بدل به فضایی برای تماس دانش‌جوها، هنرجوها، و اندیش‌گرهای فارسی‌زبان در تمام دنیا می‌شوند. درس‌گفتارهای کارنما از تهران، لندن، و نیویرک ارایه شده و امکان ثبت‌نام و پذیرش برای همه در داخل و خارج از ایران وجود دارد. 

با ثبت‌نام در کلاس‌ها، همه‌ی دانش‌جوها به بایگانی کارنما، شامل صدها مقاله درباره‌ی جنبه‌های مختلف هنر مدرن و معاصر جهان دست‌رسی خواهند داشت.

یکی از مهم‌ترین هدف‌های کلاس‌های کارنما آموزش مبانی نظری و تاریخی هنر است اما درس‌گفتارها می‌توانند بخشی از محیط یا اکوسیستمی پژوهشی‌ تلقی شوند که هدف آن ایجاد دگرگونی ساختاری در نقد، نظریه، و تاریخ‌نگاری هنر ایران از راه پرورش حرفه‌ای کسانی‌ست که به اندیشدن و نوشتن درباره‌ی هنر علاقه دارند.

کارنما یک اِکوسیستم فکری‌ درباره‌ی نقد، نظریه، و تاریخ هنر است.

گام نخست برای برخورد حرفه‌ای با  جنبه‌ی تئوریک هنر

از آن‌جا که کارنما پیش از هر چیز یک نهاد پژوهشی‌ در زمینه‌ی تاریخ و نظریه‌ی هنر امروز جهان است، می‌کوشیم امکان‌های زیر را برای علاقه‌مندها فراهم کنیم: 

در پایان دوره، امکان ادامه‌ی هم‌کاری با گروه از راه نشر نقد و مقاله‌های آکادمیک در فصل‌نامه، و یا ارایه‌ی مقاله در همایش‌های بخش گفتارها وجود دارد. 

آموزگارهای کارنما می‌کوشند درصورت امکان، از راه ایجاد پیوند بین دانش‌جوها با هنرمندها، نویسنده‌ها، کتاب‌خانه‌ها، و دیگر نهادهای هنری، زمینه‌ی رشد حرفه‌ای آن‌ها را فراهم کنند. 

شرح درس

 

تاریخ هنر ایران

تاریخ هنر مدرن در ایران

از مشروطه تا امروز

گروهی از پژوهش‌گرهای هنر ایران

تاریخ هنر و فرهنگ دیداری ایران در سه‌ دهه‌ی سی، چهل، و پنجاه خورشیدی شاهد رشد بی‌سابقه‌ی شماری از کلیدی‌ترین هنرمندهای نوگرا در زمینه‌های گوناگون از جمله ادبیات، نقاشی، و سینما بوده است اما به‌رغم ابراز نظرها، آگاهی تاریخی و دانش زمینه‌مند ما نسبت به چگونگی شکل‌گیری این دوره‌ی بسیار حاصل‌خیز از فرهنگ ایران، هم‌چنان محدود مانده است. درس‌گفتارهای «تاریخ هنر مدرن در ایران» در زمستان ۱۴۰۰ می‌کوشد با هم‌کاریِ پژوهش‌گرهای متخصص در زمینه‌‌ی فکری خود، تصویری دقیق از دگرگونی‌ها و آسیب‌شناسی‌های این بازه‌ی زمانی ارایه‌ دهد. واکاویِ پنج دوسالانه‌ هنر تهران، پیدایش جریان سقاخانه و گفتارهای گرد آن، شکل‌گیری موج نو سینما و فیلم تجربی، تماس‌های تاتر و اجرای آوان‌گارد با ایران، و نهادسازی هنری به‌ویژه چگونگی شکل‌گیری موزه‌ی هنرهای معاصر تهران، شماری از سرفصل‌های این دوره‌اند.

در این دوره، افزون بر گروه آموزشی کارنما، رها خادمی، میلاد رستمی، حسین ایالتی، و علی رضا صحاف زاده، شماری از پژوهش‌گرها، تاریخ‌نگارها، و اندیش‌گرهای هنر ایران چون مجید اخگر، سوسن بابایی، فائقه بقراطی، علی پور رجبی، پوریا جهانشاد، رضا شیخ، نسترن صارمی، علی قلی‌پور، ولی محلوجی، مهران مهاجر، محمدرضا میرزایی، در میان دیگران، به ارایه‌ی درس‌گفتاری در زمینه‌ی تخصص‌ خود خواهند پرداخت. دوره‌ی کامل درس‌گفتار «تاریخ هنر مدرن در ایران، از مشروطه تا امروز» از پاییز ۱۴۰۰ تا بهار ۱۴۰۱ در قالب سه ترمِ دو ماهه در روز سه‌شنبه‌‌ی هر هفته، ساعت ۶ عصر تهران به‌صورت آن‌لاین برگزار خواهدشد.

 

تاریخ اجرا، تاتر، رقص

مبانی نظری بدن

در  هنر  سده‌ی بیستم و امروز

کامنوش خسروانی

 

من با بدنم آشنا هستم و ماهیت آن را با گوشت و استخوان درک می‌کنم، با این بدن است که من، من هستم؛ از دل این بدن است که با دیگری و جهان در ارتباطم؛ اما آن‌چنان که آگوستین قدیس درباره‌ی زمان می‌گوید: «اگر از من درباره‌ی چیستی آن بپرسید دیگر نمی‌دانم». 

 

نظریه‌های در ارتباط با بدن بخش مهمی از گفتارهای هنر امروز را شکل می‌دهند؛ از هنر اجرا و هنر همگانی تا سیاست‌های بدن و هنر سایبرنتیک. در این درس‌گفتار مفهوم «بدن» را نه در جای‌گاه پدیده‌ای از پیش شناخته‌شده که به‌مثابه‌ی برساختی تاریخی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی مطالعه می‌کنیم. در دل این شبکه‌های درهم‌تنیده که «بدن» را می‌سازند، این کلاس فرصتی‌ست تا با مطالعه‌ی متن‌های نظریه‌پردازهای سده‌ی بیستم و معاصر بدن، از سویی کدها و نُرم‌های اجتماعی بازنمایی بدن، و از سوی دیگر، فرایندهای حسی، ادراکی و بدنمند سوژه‌شدن را در رفت‌و‌آمد میان من و جهان (جمعیت‌های انسانی، طبیعت، تکنولُژی و شبیه به آن) و در شکل‌های مختلف آفرینش و پردازش هنری بررسی کنیم. پژوهش در این دوره بینارشته‌ای خواهد بود؛ نه تنها میان رشته‌های گوناگون علوم انسانی و اجتماعی مانند فلسفه و انسان‌شناسی، که میان پژوهش‌ها و روش‌شناسی‌های هنری. هر جلسه بر دو بخش اصلی متمرکز خواهد بود: 

۱- مطالعه، گفت‌وگوی زایا و گزارش درباره یک دیدگاه 

۲- روش‌شناسی تنظیم و نوشتن گزارش 

کامنوش خسروانی دانش‌جوی دکترای انسان‌شناسی در مدرسه‌ی عم