سیاست نظردادن در کارنما

کارنما به بیان نظرهای سنجیده بسیار بها می‌دهد و از همین رو بخش ثابتی را در وب‌سایت مجله برای انتشار نگاه خواننده‌ها درباره‌ی موضوع‌های مورد توجه ما یا پرسش‌های مختلف هنر امروز ایران و جهان، پیش‌بینی کرده‌ است. در همین‌جا، بار دیگر دعوتی همیشگی را برای نوشتن در این بخش تقدیم می‌کنیم.

سیاست کارنما در مورد میزبانی نظر شما، از جمله در شبکه‌های اجتماعی، فراهم‌کردن بستری برای طرح دیدگاه‌های گوناگون، بااستدلال، هم‌راه با داده‌های سودمند و نو، و البته مربوط به موضوع منتشرشده است. ما می‌کوشیم شانس دیده‌شدنِ نظرهای دقیق، فکرشده، و روشن‌گر را بالاتر ببریم. کارنما درک می‌کند که سیاست‌های نظردادن در فضاهای ما، با جریان رایج در رسانه‌های اجتماعی که حجم بالایی از تشنج، توهین، یا اوباش‌گری مجازی در آن مرسوم است، تفاوت می‌کنند و برای همین توضیح‌های زیر را در اختیار شما می‌گذاریم.  

معیار‌های کارنما بیش از همه، در متن‌ها و محتوای منتشرشده در خود کارنما بازتاب یافته و انتظار ما نیز این است که نظر مخاطب‌هایمان بازتابی از آن‌ها باشد. بر اساس رویه‌ی جامعه‌ی حرفه‌ای که در آن کار می‌کنیم و رفتارها و شیوه‌های جاافتاده‌ی هم‌کارهای با سابقه‌ترمان در دیگر نشریه‌های مهم جهان، و با آگاهی کامل از حق شما برای طرح پیام و حق ما برای میزبانی آن پیام، کوشش می‌کنیم تریبون نظرهایی باشیم که بازتاب‌دهنده‌ی اصول حرفه‌ای کار  کارنما هستند.

به‌طورخلاصه؛ توهین، پرداختن به شخص به‌جای محتوا، و نامربوط‌بودن نظر، بدیهی‌ترین ویژ‌گی‌هایی‌اند که باعث ازمیان‌رفتنِ شانس انتشار یک متن می‌شوند. مدیریت نظرها، همواره با بیش‌ترین میزان ممکنِ بی‌طرفی نسبت به موضعِ طرح شده، صورت خواهد گرفت. افزون‌ بر موردهای یادشده در بالا، اگر مدیر رسانه‌های اجتماعی کارنما تشخیص دهد که کاربری با چندین حساب کاربری در حال کامنت‌گذاری‌ست، «ترُل» است، یا از سوی یک نهاد به‌طرزی سیستماتیک نظر می‌دهد، آن نظر پاک می‌شود و کاربر بلاک می‌شود. 

افزون‌براین، از شما خواهش می‌کنیم از دوسویه‌شدن نظرها پرهیز کنید و در صورت دامنه‌دارشدن بحث به فکر نوشتن متنی مستقل برای صفحه‌ی نگاه خواننده‌ی کارنما باشید. پیش از فرستادن متن، آن را یک‌بار دیگر برای کنترل اشتباه‌های رایج در فضای مجازی، بخوانید. ما تک‌تک نوشته‌ها را برای تایید یا رد، بررسی نمی‌کنیم، اما حق نپذیرفتن میزبانی نظری را که در آن نکته‌های بالا رعایت نشده باشند، برای خود نگه‌ می‌داریم. اگر محتوای نظری را بیرون از چارچوب‌های آمده در بالا دیدید، آن را از راه صفحه‌ی تماس کارنما با ما در میان بگذارید. 

جو حاکم بر کامنت‌‌های اینترنتی بر کسی پوشیده نیست اما حقیقت این است که گفت‌وگوی خواننده‌ها با نویسنده یا با یک‌دیگر این توان را دارد که به بخشی لازم و الهام‌بخش از مقاله‌ها بدل شوند. پذیرش اوباش‌گری به‌مثابه‌ی یک «واقعیت اجتناب‌ناپذیر» اینترنتی، به‌معنی گذشتن از امکان یا فضایی برای گفت‌وگوست. ما تمایل نداریم چنین امکانی را از بین ببریم حتا اگر این هدف آرمان‌جویانه به‌نظربرسد.  

در نهایت، این حق و مسئولیت ماست که فضای خود در شبکه‌های اجتماعی را به میزبانی میان‌کنش‌های فکری پرمایه بین خواننده‌های پیگیر و مشارکت‌کننده‌ها اختصاص دهیم. کارنما خود را به‌ویژه، نسبت به بازنگه‌داشتن همه‌ی کانال‌های ارتباطی‌اش به روی هرگونه نقد تند یا پیشنهادی در مورد هر جنبه از کار خود، از نظر اخلاقی متعهد می‌داند.