DSG-B (3).jpg
Kaarnamaa Logo L.png

درس‌گفتارهای کارنما

تاریخ هنر امریکا

علی رضا صحاف زاده

پاییز  ۱۳۹۹

پیام‌های مهم

برای ورود به فضای کلاس آن‌لاین،

  در ساعت برگزاری کلاس، روی لینک زیر کلیک کنید.

دوشنبه‌ها، ساعت ۶ تا ۷:۳۰ عصر تهران

پیام ۲۸ مهر 

 

پی‌دی‌اِف جلسه‌های دوم و سوم، در برنامه درسی ترم (همین صفحه، کمی پایین‌تر) در اختیار شما هستند. پی‌دی‌اِف جلسه‌ی دوم را دوباره آپ‌لُد کرده‌ام چون نسخه‌ی تازه‌ای از آن، به‌لطف حمیدرضا زبیری، با زیرنویس فارسی تصویرها آماده شده است. 

پیام ۱۱ مهر 

سپاس از حضورتان در جلسه‌ی نخستِ دوره‌ی درس‌گفتارهای «تاریخ هنر امریکا». چنان‌که اشاره شد، متن اصلی این دوره، کتاب «American Encounters» («رویارویی‌های امریکایی»‌) است که لینک دانلُد آن را در زیر می‌بینید:

openscholarship.wustl.edu/books/39

  فایل پی‌دی‌اِف هر کلاس از جلسه‌ی دوم در این‌‌ صفحه آپلُد می‌شود. اگر پرسشی داشتید ایمیل من در پایین هست.

شرح درس

مجموعه‌ درس‌گفتارهای «تاریخ هنر امریکا»، مروری دارد بر هنر ایالات متحد از سده‌ی هژدهم تا امروز و می‌کوشد پیوندهای بین هنر و جامعه‌ای این کشور را از منظری تاریخی درک کند. هنر امریکا چیزی بیش‌ از چند چهره‌ی مشهور است و با توجه به کارِ کمی که در این زمینه شده، چندان شگفت‌انگیز نیست اگر دانش ما نسبت به هنر کشوری که مخالف‌ها و موافق‌های زیادی دارد، به‌نسبت محدود مانده و در عوض، باورها و عقیده‌ها پررنگ شده‌اند. در این دوره از درس‌گفتارها، هنرِ نخستین جمهوری دمُکراتیکِ مدرن و چالش‌های پرشمار آن، از جنگ داخلی گرفته تا بحران اقتصادی دهه‌ی سی، جنگ سرد، جهان‌گری، و نسبت آن‌ها با مدرنیسم و پست‌مدرنیسم سنجیده‌می‌شود.

این دوره از درس‌گفتارها در سه ترم (سه فصل) ارایه‌می‌شود:

پاییز ۱۳۹۹ (۲۰۲۰): در غرب مدرنیته: تصویر ملتی نوپدید

زمستان ۱۳۹۹ (۲۰۲۱): مدرنیسم و دیالکتیک آتلانتیک: ایده‌ی هنر ملی

بهار ۱۴۰۰ (۲۰۲۱): پُست‌مدرنیسم و جهان‌گری: چندصدایی و هنر تراملی

تقویم درس‌گفتارهای مهر

پیام ۷ مهر 

 

- توصیه می‌کنم کمی زودتر از آغاز کلاس لینک را باز کنید.

- لطفا در ابتدای کلاس با ویدیوی روشن وارد شوید.

- توجه کنید که در محیطی آرام، متمرکز، و مناسب باشید.

- لطفا از کیفیت اینترنت خود مطمئن شوید.

- از ضبط صدا و تصویر کلاس‌ها خودداری کنید.

برنامه‌ی درسی ترم

پاییز ۱۳۹۹ (۲۰۲۰): در غرب مدرنیته: تصویر ملتی نوپدید

جلسه‌ی یک | درآمد: واکاوی شماری از مفهوم‌های پایه | ۹ مهر ۹۹

جلسه‌ی نخستِ دوره‌ی درس‌گفتارهای «تاریخ هنر امریکا» که به معرفی دوره و مفهوم‌های پایه گذشت. چنان‌که اشاره شد، متن اصلی این دوره، کتاب «American Encounters» («رویارویی‌های امریکایی»‌) است که لینک دانلُد آن را در زیر می‌بینید. ناشر، نسخه‌ی اسکن‌شده‌ی کتاب را به رایگان در اختیار همه گذاشته است.

openscholarship.wustl.edu/books/39

 

در جلسه‌‌ی آینده به موضوع‌های طرح‌شده در بخش یک (فصل یک تا چهار) کتاب «American Encounters» («رویارویی‌های امریکایی»‌)خواهیم پرداخت. 

در فارسی، خواندن فصل‌های یک و دوی «هنر هویت و سیاست بازنمایی؛ مطالعه‌ای در تاریخ اجتماعی هنر امریکا» ممکن است مفید باشد. آن دسته از دوستانی که به سیاست و جامعه‌شناسی علاقه‌ دارند، شاید خواندن «دمُکراسی در امریکا» نوشته‌ی «اَلگزندر تُکویل» را مفید بیابند. اگر کتابی فارسی را درباره‌ی موضوع بحث‌ها می‌شناسید، به من معرفی کنید تا مشخصات آن را در اختیار دیگر دوستان بگذارم.

جلسه‌ی دو | هنر بومی‌های امریکا  و هنر مهاجرهای نخستین | ۱۶ مهر ۹۹

پی‌دی‌اِف درس‌گفتار آماده است و می‌توانید آن را در همین پیام ببینید و دانلُد کنید. در نظر داشته باشید که برای پای‌بندی به حق مولف، نباید پی‌دی‌اِف‌ها را در اختیار کسی بگذارید. سپاس.  

در حال حاضر می‌توانید، فصل‌های ۱ تا ۳ کتاب را برای درک بهتر موضوع‌های طرح‌شده در این جلسه بخوانید. موضوع‌های طرح‌شده در ​فصل چهار، هفته‌ی بعد بررسی می‌شود. 

جلسه‌ی سه | بازنمایی انقلاب امریکا |  ۲۳ مهر ۹۹

این هفته به بررسی هنر امریکا پیش و پس از انقلاب می‌پردازیم. موضوع‌های مورد بررسی در این جلسه در فصل‌های ۴ و ۵ کتاب طرح شده‌اند. برای سمینار هفته، هم‌چنان چشم‌انتظار داوطلب خواهم ماند و امیدوارم یکی از دانش‌جوها برای ارایه‌ای ۵ تا ۱۰ دقیقه‌ای درباره‌ی یکی از موضوع‌های طرح‌شده در آن جلسه یا جلسه‌ی پیش آماده باشد.

جلسه‌ی چهار | بازنمایی یک جمهوری دمکراتیک | ۳۰ مهر ۹۹

این هفته به بررسی جنبش «رود هادسن» در آغاز سده‌ی نوزدهم می‌پردازیم که شاید بتوان آن را نخستین جنبش کم‌وبیش منسجم هنر امریکا دانست. موضوع‌های مورد بررسی در این جلسه در فصل‌ هشتم کتاب طرح شده‌اند. 

جلسه‌ی پنج | زندگی روزمره در دوران پیشاجنگ | ۷ آبان ۹۹

جلسه‌ی شش | رمانتیسم در امریکا | ۱۴ آبان ۹۹

جلسه‌ی هفت |  بازنمایی جنگ داخلی | ۲۱ آبان ۹۹

جلسه‌ی هشت | واقع‌گرایی در امریکا | ۲۸ آبان ۹۹

 

اگر پرسشی درباره‌ی این کلاس دارید، با ای‌میل من تماس بگیرید:

zadeh.post@kaarnamaa.com

© 2012 - 2020 by Kaarnamaa + Accent Wall

هرگونه استفاده از محتوای منتشر شده در کارنما،

تنها با اجازه‌ی نوشتاری ناشر ممکن است.